Sedat Değer Makaleler Soru Cevap Eğitimci Yazar Mevzuat Eğitim MEB Personel
Enson7Haber
5 Soruda Ek Ders Yönetmeliğine Eklenen Geçici 6. Maddenin Anlamı

5 Soruda Ek Ders Yönetmeliğine Eklenen Geçici 6. Maddenin Anlamı

Tarih: 05 Nisan 2020 03:14 Tekil Hit: 20.935

5 Soruda Ek Ders Yönetmeliğine Eklenen Geçici 6. Maddenin Anlamı

 

Bilindiği gibi 3 Nisan 2020 tarihinde yayımlanan 31088 sayılı resmi gazetede yayımlanan değişiklik ile Ek Ders Kararına (yönetmeliğine) geçici madde eklenmişti. Aslında bu geçici madde(geçici 6. Madde) her ne kadar ücretli öğretmen ile usta öğreticilere koronavirüs salgını nedeniyle idari izinli sayılan günlerde ek ders ücretlerinin ödenmesi ve buna bağlı görevleri kapsasa da bazı kesimlerde farklı yorumlanmasından kaynaklı zihinlerde soru işaretlerinin oluştuğunu gelen sorular üzerine görmekteyim. Dolayısıyla, bu geçici madde ile ilgili kafalarda oluşan soru işaretlerini bu yazımda soru-cevap şeklinde açıklamaya çalışacağım. Sedat DEGER/Eğitimci Yazar

Soru (1) Bu değişiklik kadrolu öğretmenleri de kapsıyor mu?

Yukarıda yazılı bulunan geçici 6. Maddenin kimleri kapsadığını belirten 1. Fıkrasına baktığımızda; ek ders kararının (yönetmelik) 9. Madde 1.fıkra “a” bendinin “2.  Alt bendi”nde tarifi yapılanlar ile yine 1.fıkranın  “b”  bendinin “2. Alt bendi”nde tarifi yapılan öğretmenleri kapsadığını görmekteyiz. O yüzden bu iki hükme bakmamız gerekmektedir. Bu iki hüküm ise şu şekilde yazılı bulunmaktadır;

Geçici maddenin işaret ettiği ve koyu olarak gösterdiğim iki hükmün ilki ücretli öğretmenleri ikincisi ise yine ek ders ücret karşılığı görevlendirilen usta öğreticileri tanımlamaktadır. Yani bu durumda 3. Nisan 2020 tarihindeki Ek Ders Kararındaki (yönetmelik) değişiklik ile karara eklenen geçici 6. Madde kadrolu öğretmenleri kapsamamaktadır.

Not: Bu geçici madde ücretli öğretmenler ile usta öğreticilerin de ek ders ücretlerini alabilmeleri ve uzaktan eğitim ile telafi eğitim faaliyetlerinde görev almaları için düzenlenmiştir.

Soru (2) Ücretli öğretmen ile usta öğreticiler ne zamana kadar ek ders ücreti alabilecekler?

Değişiklikle karara (yönetmelik) eklenen geçici 6. Maddenin 1. Fıkrasında yazılı bulunan “ ….COVID-19 salgını nedeniyle eğitim kurumlanın tatil edildiği günlerde üzerlerinde bulunan ek ders görevlerini yapmış sayılarak karşılığında ek ders ücretinden yararlandırılır” hükmüne göre ücretli öğretmenler ile usta öğreticilere  koronavirüs salgını nedeniyle okul/eğitim kurumlarının tatil edildiği günler süresince normalde ne kadar ek ders ücreti ödeniyorsa o kadar ek ders ücreti ödenmeye devam edecek. Şu an itibariyle eğitim kurumları koronavirüs nedeniyle 23 Mart-30 Nisan tarihleri arasında tatil edildiği (uzaktan eğitim süreci) için ücretli öğretmen ile usta öğreticiler 23 Mart 2020-30 Nisan 2020 tarihleri arasında normal dönemdeki haftalık okuttukları ek ders yükü kadar ek ders ücreti alacaklar.

Dipnot 1: Salgın dolayısıyla tatilin uzaması durumunda ise tatilin (uzaktan eğitim) süresinin bittiği tarihe kadar ücret almaya devam edecekler.

Dipnot 2: Karara eklenen madde geçici ve “COVID-19 salgını nedeniyle” yapılan tatil günlerini kapsadığı için başka zamanlarda yapılacak tatil veya idari izinleri kapsamamaktadır.

 

Soru (3) Ücretli öğretmenlere ödenen ek ders ücretleri geri alınabilecek mi ?

Geçici 6. Maddenin 2. Fıkrasındaki “Bu kapsamda ödeme yapılanlar, tatil edilen günlere ilişkin kendilerine telafi eğitimleri ve uzaktan eğitim faaliyetlerine ilişkin görev verilmesi halinde, bu görevleri ayrıca ek ders ücreti ödenmeksizin yerine getirmekle yükümlüdür. Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerden birinci fıkra kapsamında yapılan ödemeler geri tahsil edilir." Hükmünden anlaşılacağı üzere; ücretli öğretmenler ile usta öğreticiler, koranavirüs salgınından dolayı tatil edilen günlerde uzaktan eğitim faaliyetleri kapsamında idarece kendilerine görev verilmesi halinde verilen görevleri yerine getirmek zorundalar. Ayrıca yine koranavirüs salgınından dolayı yapılacak telafi eğitimlerinde ücretli öğretmenler ile usta öğreticilere idarece görev verilirse bu görevleri yerine getirmek zorundalar. Aksi takdirde uzaktan eğitim ve/veya telafi eğitim görevini yerine getirmeyen ücretli öğretmenler ile usta öğreticilere yapılan ek ders ücretleri geri alınabilecek.

Dipnot : Yazımın başında da belirttiğim gibi bu geçici madde kadrolu veya sözleşmeli öğretmenleri kapsamamaktadır.

Soru (4) Ücretli öğretmen ile usta öğreticilere uzaktan eğitim faaliyet görevi verilebilecek mi ?

Evet. Ücretli öğretmen ile usta öğreticilere uzaktan eğitim faaliyetlerinde idarece görev verilebilecek ve koronavirüs salgını nedeniyle üzerlerinde bulunan ek ders ücretlerini almaya devam edeceklerinden dolayı bu kendilerine verilen ve yapmak zorunda oldukları uzaktan eğitim faaliyetleri için ayrıca bir ek ders ücreti olmayacak.

Soru (5) Ücretli öğretmen ile usta öğreticilere telafi eğitimlerde görev verilebilecek mi ?

Evet,COVID-19 salgını nedeniyle tatil edilen günlere dair telafi eğitim yapılması dahilinde ücretli öğretmenler ile usta öğreticilere bu telafi eğitim faaliyetlerinde görev verilmesi halinde tatil edilen günlerde ek ders ücretlerini aldıkları için ayrıca bir ücreti ödenmeden verilen grevi yerine getirmek zorundalar.

 

 

 

 

 

 

Çok Okunanlar
YORUMLAR (0)
Ad Soyad * Güvenlik *
DİĞER MAKALELERİ - TÜM MAKALELERİNİ GÖR!
Öğretmenlik İlk Atamada 40 Yaş Sınırı Var Mı?

Sedat Değer yazdı 25.5.2020 16:43:15

Öğretmenlik İlk Atamada 40 Yaş Sınırı Var Mı?

Öğretmenlik İlk Atamada 40 Yaş Sınırı Var Mı?

2017 Yılında Atanan Sözleşmeli Öğretmenler 2020 Eş Özrü Atamasına Başvurabilir

Sedat Değer yazdı 23.5.2020 01:17:45

2017 Yılında Atanan Sözleşmeli Öğretmenler 2020 Eş Özrü Atamasına Başvurabilir

2017 Yılında Atanan Sözleşmeli Öğretmenler 2020 Eş Özrü Atamasına Başvurabilir

2016 Yılında Atanan Öğretmenler 2020 İl İçi ve İl Dışı Atamaya Başvuru Yapabilecekler

Sedat Değer yazdı 22.5.2020 18:26:54

2016 Yılında Atanan Öğretmenler 2020 İl İçi ve İl Dışı Atamaya Başvuru Yapabilecekler

2016 Yılında Atanan Öğretmenler 2020 İl İçi ile İl Dışı Atamaya Başvuru Yapabilecekler

Öğretmenler Doğum Sonrası 24 Aylık Ücretsiz İznini Parça Parça Kullanabilir

Sedat Değer yazdı 17.5.2020 17:07:12

Öğretmenler Doğum Sonrası 24 Aylık Ücretsiz İznini Parça Parça Kullanabilir

Öğretmenler Doğum Sonrası 24 Aylık Ücretsiz İznini Parça Parça Kullanabilir,Doğumdan sonraki 24 aylık aylıksız izin parça parça kullanılabilir mi?

Hangi İller Süre Şartı Aranmaksızın Tayin İstenebilen 23 İl Kapsamında

Sedat Değer yazdı 14.5.2020 13:58:25

Hangi İller Süre Şartı Aranmaksızın Tayin İstenebilen 23 İl Kapsamında

Hangi İller Süre Şartı Aranmaksızın Tayin İstenebilen 23 İl Kapsamında

Kadroya Geçen Sözleşmeli Öğretmenler de 23 İl’e Süre Şartı Aranmaksızın Tayin İsteyebilecek mi?

Sedat Değer yazdı 13.5.2020 18:27:49

Kadroya Geçen Sözleşmeli Öğretmenler de 23 İl’e Süre Şartı Aranmaksızın Tayin İsteyebilecek mi?

Kadroya Geçen Sözleşmeli Öğretmenler de 23 İl’e Süre Şartı Aranmaksızın Tayin İsteyebilecek mi?

SORU-CEVAP - SORU SOR!
İl Dışı Atamada 31 Aralık Tarihine Kadar Zorunlu Hizmeti Bitecek Öğretmenler Tüm Okulları Tercih Edilebilecekler mi

Yasemin Akyüz 23.5.2020 14:09:33 tarihinde sordu:

İl Dışı Atamada 31 Aralık Tarihine Kadar Zorunlu Hizmeti Bitecek Öğretmenler Tüm Okulları Tercih Edilebilecekler mi

İl İçi Atamaya Başvuru Yapan Öğretmen İl Dışı Atamaya Başvurabilir mi?

Metin hamurcu 21.5.2020 10:07:16 tarihinde sordu:

İl İçi Atamaya Başvuru Yapan Öğretmen İl Dışı Atamaya Başvurabilir mi?

Doğum sonrası ücretsiz izinde olan öğretmen eş durumu atamasına başvurabilir mi

Selver Kabukcu Turhan 19.5.2020 19:48:52 tarihinde sordu:

Doğum sonrası ücretsiz izinde olan öğretmen eş durumu atamasına başvurabilir mi

40 Yaş Üstü Olanlar Öğretmen Olarak Atanabilir mi?

Ismail uysal 19.5.2020 15:59:29 tarihinde sordu:

40 Yaş Üstü Olanlar Öğretmen Olarak Atanabilir mi?

İkisi de sözleşmeli öğretmen  olup kadroya geçen öğretmenlerin il dışı ve eş durumu atması

Hüseyin Humartaş 19.5.2020 04:37:48 tarihinde sordu:

İkisi de sözleşmeli öğretmen olup kadroya geçen öğretmenlerin il dışı ve eş durumu atması

İl Dışı Eş Özrü Atamasında Tüm İldeki Okullar Tercih Edilebilir mi?

BURAK KARA 12.5.2020 19:36:34 tarihinde sordu:

İl Dışı Eş Özrü Atamasında Tüm İldeki Okullar Tercih Edilebilir mi?