Sedat Değer Makaleler Soru Cevap Eğitimci Yazar
öğretmen hakları ve hukuku 1
Bu öğretmenler için zorunlu hizmet hesaplaması nasıl yapılacak?

Bu öğretmenler için zorunlu hizmet hesaplaması nasıl yapılacak?

Tarih: 08 Ocak 2017 19:13 Tekil Hit: 14.465

Sedat Deger kaleme aldığı yazısında eş özrü atamasıyla öğretmenlerin zorunlu hizmet sayılan okula da yapılabileceğini ve bu durumda eksik kalan veya tamamlaması gereken zorunlu hizmet görevini yerine getirebileceğini ifade etti.

 

eş özrü atamasıyla öğretmenlerin zorunlu hizmet sayılan okula da yapılabileceğini ve bu durumda eksik kalan veya tamamlaması gereken zorunlu hizmet görevini yerine getirebileceğini ifade etti. Ayrıca bu şekilde farklı il veya bölgedeki zorunlu hizmet sayılan okulda göreve başlayan öğretmenin eski okulunun zorunlu hizmet süresine göre mi yoksa yeni atandığı okuldaki zorunlu hizmet suresine göre mi hesaplanacağı konusuna açıklık getirmeye çalıştım.


Öğretmenler yükümlü olduğu zorunlu hizmetini ilk atandığı okulda sonuna kadar çalışarak yerine getirmek zorunda değiller ki çoğu zaman da yine zorunlu hizmet yükümlülüğü öngörülen başka bir okula ( hizmet alanı 4.-5.-6.) yer değiştirerek geri kalan süreyi tamamlayabiliyorlar. Zaten 17 Nisan 2015 Cuma günü ve 29329 sayılı resmi gazetede yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin “Zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmeler” başlıklı 43. Madde 4. Fıkrasındaki “Mazerete bağlı yer değiştirmeler hariç olmak üzere zorunlu çalışma yükümlüsü öğretmenlerden zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumunda en az 3 yıl süreyle görev yapanlar, il içindeki ya da diğer illerdeki zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanlarına yer değiştirme isteğinde bulunabilir.” hükmü ve 8. Fıkrasındaki “ Zorunlu çalışma yükümlülüğüne tabi öğretmenler, bu Yönetmelikte belirtilen istisnalar hariç olmak üzere zorunlu çalışma yükümlülüklerini tamamlamadan zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen hizmet alanları dışına yer değiştirme isteğinde bulunamaz.” Hükümleri gereği mazeret durumuna bağlı yer değişikliği hariç zorunlu hizmet yükümlülüğünü bitirmemiş olan öğretmenler il içi veya il dışı yer değiştirme başvurularında yine zorunlu hizmet olan okulları tercih edip atamaları yapılabilir.Yani zorunlu hizmet yükümlülüğünü yerine getirirken yer değiştirmek isteyen öğretmenler sadece zorunlu hizmet olan okulları tercih edebilirler(mazeret durumuna bağlı yer değişikliği hariç.)Bu yüzden öğretmenlerin, zorunlu hizmet yükümlülüğünü başladığı okulda sonuna kadar görev yaparak bitirime zorunluluğu olmadığı gibi başka bir okula tayin isterken ise yine zorunlu hizmet alanı olan okulu tercih etme zorunluluğuna tabi olduklarını unutmamaları gerekir.

Bulunduğu okulda veya ilde çalışılma şartı olan 3 yılllık süresinin sonunda il içi yada il dışı atama ile şu anki çalıştığı okuldan farklı zorunlu hizmet süresi olan okullara atanan öğretmenlerin çalıştığı okulların zorunlu hizmet yükümlülüğü öngörülen sürelerinin farklı olmasından dolayı zorunlu hizmetinin hangi süreye göre tamamlayacağı yönünde her kafadan ayrı bir ses çıktığı için öğretmenlerinde kafaları ne yazıkki karışmaktadır.Hatta bazı milli eğitim müdürlüğü çalışanlarının bile yanlış bilgilere sahip olduğuna üzülerek şahit olmaktayız.

Kafalardaki bu karışıklığı giderebilmek için yine 17 Nisan 2015’te tarihinde yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin “Zorunlu çalışma yükümlülüğüne bağlı yer değiştirmeler” başlığındaki 43. Maddesine bakmak gerekir.Bu maddenin 9. Fıkrasında geçen “Bu madde kapsamında görev yeri değiştirilen öğretmenler, atandıkları yer için öngörülen zorunlu çalışma süresine tabi tutulur. Ancak, zorunlu çalışma süresi yönünden daha önce görev yaptıkları hizmet alanından daha az çalışma süresi öngörülen hizmet alanlarına atananlar, atandıkları tarihten itibaren en az bir yıl geçmeden ve zorunlu hizmet yükümlülüğünü tamamlamadan mazeret durumu hariç herhangi bir nedenle yer değiştirme isteğinde bulunamaz.” Hükümden de anlaşılacağı üzere görev yeri değişen öğretmenlerin geri kalan zorunlu hizmetinin atandığı okulun zorunlu hizmet alanında devam edeceği ; 5. Fıkrasındaki “ Zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumlarında görev yapan öğretmenlerden görevli oldukları eğitim kurumunun kapanması, norm kadro uygulaması, mazeret veya diğer nedenlerle görev yerleri zorunlu çalışma yükümlülüğü öngörülen eğitim kurumlarına değiştirilen öğretmenlerin bulundukları hizmet alanında çalışmaları gereken sürenin hesabında, daha önce görev yaptıkları eğitim kurumlarında geçen hizmet süreleri birlikte değerlendirilir.” Hüküm ile farklı zorunlu hizmet süresine tabi okullarda görev yapan öğretmenin ise bulundukları hizmet alanında (son çalıştığı okulda) çalışması gereken sürenin hesabında önceden görev yaptığı görev sürelerinin de hesabın içine katılacağını ve birlikte değerlendirilmesi gerektiği emredilmektedir.Fakat her şeye rağmen bu hükümlerin olası mağduriyetlerin önüne geçilmesi ve tereddütlerin kaldırılması adına daha açıklayıcı ifadelerle öğretmenlerin leyhine düzenlenmesi gerektiğini de söylemeden geçmek olmaz.

Çok Okunanlar
YORUMLAR (0)
Ad Soyad * Güvenlik *
DİĞER MAKALELERİ - TÜM MAKALELERİNİ GÖR!
Fransa’daki Ara Tatiller ve Türkiye’deki Yansıması

Sedat Değer yazdı 7.12.2019 01:04:34

Fransa’daki Ara Tatiller ve Türkiye’deki Yansıması

Fransa’daki Ara Tatiller ve Türkiye’deki Yansıması

Doğum Öncesi ve Doğum Sonrası Analık İzni MEBBİS'e Nasıl İşlenir

Sedat Değer yazdı 29.11.2019 14:55:59

Doğum Öncesi ve Doğum Sonrası Analık İzni MEBBİS'e Nasıl İşlenir

Doğum Öncesi ve Doğum Sonrası Analık İzni MEBBİS'e Nasıl İşlenir

Etkili Okul Müdürlüğünün Püf Noktaları Etkili Okul Müdürü Kin Duygusu İle Hareket Etmeyendir

Sedat Değer yazdı 25.10.2019 22:41:36

Etkili Okul Müdürlüğünün Püf Noktaları Etkili Okul Müdürü Kin Duygusu İle Hareket Etmeyendir

Etkili Okul Müdürlüğünün Püf Noktaları Etkili Okul Müdürü Kin Duygusu İle Hareket Etmeyendir

Öğretmen Atama Yer Değiştirme Sistemi Çözüm Önerileri BECAYİŞ Hükmü Yönetmeliğe Eklenmeli

Sedat Değer yazdı 11.10.2019 01:41:19

Öğretmen Atama Yer Değiştirme Sistemi Çözüm Önerileri BECAYİŞ Hükmü Yönetmeliğe Eklenmeli

Öğretmen Atama Değiştirme Sistemi Çözüm Önerileri BECAYİŞ Hükmü Yönetmeliğe Eklenmeli

DYK Kurslarında Blok Ders Ortaokullarda Yapılamaz, Liselerde Yapılabilir

Sedat Değer yazdı 5.10.2019 01:14:24

DYK Kurslarında Blok Ders Ortaokullarda Yapılamaz, Liselerde Yapılabilir

DYK Kurslarında Blok Ders Ortaokullarda Yapılamaz, Liselerde Yapılabilir

MEB 3 Olan Hizmet Bölge Sayısını 6'ya Çıkartıp Hizmet Puanlarını ise 30'dan 52'ye Çıkartmalı

Sedat Değer yazdı 29.9.2019 16:42:19

MEB 3 Olan Hizmet Bölge Sayısını 6'ya Çıkartıp Hizmet Puanlarını ise 30'dan 52'ye Çıkartmalı

MEB 3 Olan Hizmet Bölge Sayısını 6'ya Çıkartıp Hizmet Puanlarını ise 30'dan 52'ye Çıkartmalı

SORU-CEVAP - SORU SOR!
Bedelli askerlik dönüşü göreve başlama

Taha Çakmak 9.8.2019 23:46:20 tarihinde sordu:

Bedelli askerlik dönüşü göreve başlama

yolluk

sule ataman 9.8.2019 16:55:34 tarihinde sordu:

yolluk

eş özrü mazeret ataması

nurcan ateş 8.8.2019 23:10:26 tarihinde sordu:

eş özrü mazeret ataması

Saglik Özrü

Duygu Bayrı 8.8.2019 16:43:43 tarihinde sordu:

Saglik Özrü

Özür Grubu İl Dışı

Hatice D. 8.8.2019 12:43:59 tarihinde sordu:

Özür Grubu İl Dışı

Sağlık özrü

Nilgün 8.8.2019 10:52:07 tarihinde sordu:

Sağlık özrü