Sedat Değer Makaleler Soru Cevap Eğitimci Yazar Mevzuat Eğitim MEB Personel
Enson7Haber
Öğretmenler Doğum Sonrası 24 Aylık Ücretsiz İznini Parça Parça Kullanabilir

Öğretmenler Doğum Sonrası 24 Aylık Ücretsiz İznini Parça Parça Kullanabilir

Tarih: 17 Mayıs 2020 17:07 Tekil Hit: 11.664

Öğretmenler Doğum Sonrası 24 Aylık Ücretsiz İznini Parça Parça Kullanabilir,Doğumdan sonraki 24 aylık aylıksız izin parça parça kullanılabilir mi?

Öğretmenler Doğum Sonrası 24 Aylık Ücretsiz İznini Parça Parça Kullanabilir

Her ne kadar öğretmenler olarak bu yazımı kaleme alsamda bu yazımda belirttiğim mevzuat ve hakların tüm memurlar için de aynen geçerli olduğunu ifade ederek yazıma başlamak istiyorum.

Doğum sonrası ücretsiz izin konusunda kafalardaki soru işaretlerinden birisi, 2 yıllık ücretsiz iznin parça parça kullanılıp kullanılamayacağıdır. Zira bazı okullarda doğum sonrası ücretsiz izni tek seferde kullanılabileceği görüşü hâkim iken bazı okullarda ise 2 yıllık doğum sonrası ücretsiz iznin parça parça kullanılabileceği görüşü hâkim. Aslında mevzuat belli olduğu için görüşlerde farklılıkların olmaması gerekir ama bu görüş farklılıkların yaşanmasının tek sebebi var o da bu konuda bilgi eksikliği. O yüzden, hem ücretsiz izni kullanacakların hem de ücretsiz izni verecek kurum amirinin tereddüt ettiği bu konuya açıklık getirmeye çalışacağım.

Doğum Yapan Memura Doğum Sonrası Ücretsiz İzin Hakkı 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 108. Maddesinde Düzenlenmiştir

Görüleceği üzere,657 Sayılı Devlet Memurları Kanunun 108. Maddesinin B fıkrasına göre doğum yapan memura veya istemesi halinde eşi doğum yapmış memura doğum sonrası 24 aya kadar aylıksız izin hakkı tanınmıştır.

Doğum Sonrası Aylıksız İznin Süresi ile Kullanımı Hakkında Detaylı Bilgiler “KAMU PERSONELİ GENEL TEBLİĞİ’nde Belirtilmiştir.

108.madde “B” fıkrası uyarınca doğum yapan memura veya istemesi halinde ise doğum yapan memur eşe 24 aya kadar aylıksız izin kullandırılabilmektedir. Tabi bu hükme baktığımızda ise 24 aylık doğum sonrası ücretsiz iznin tek seferde mi kullanılması gerektiği ya da parça parça kullanılabilir mi şeklinde net ifadeler içermemektedir. O yüzden, bu sorunun net cevabını alabilmemiz gereken yer, 13 Nisan 2016 ÇARŞAMBA günü 29683 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 6 Seri No’lu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı (Devlet Personel Başkanlığı)’ndan: “KAMU PERSONELİ GENEL TEBLİĞİ” olmalı. Çünkü Kamu Personeli Genel Tebliği (Seri No:6) özellikle doğum ve evlat edinme sebebiyle verilecek izinlerin kullanımında kamu kurum ve kuruluşları arasında uygulama birliğinin sağlanması amacıyla yayımlanmış bir tebliğ olup doğum sonrası aylıksız izin süresi ve kullanımı hakkında detaylı açıklamalar içermektedir.

Yukarıda göstermiş olduğum üzere 2016 yılında yayımlanmış Kamu Personeli Genel Tebliğ’in (Seri No: 6) doğum sonrası ücretsiz iznin kullanımı hakkında detaylı bilgi verilen “2) Aylıksız iznin kullanımı” başlıklı maddenin “Ç” bendinde yazılı bulunanDoğum sebebiyle verilen aylıksız iznin, yirmidört aylık sürenin aşılmaması kaydıyla, kısım kısım kullanılması mümkündür.” hükmünden de anlaşılacağı üzere öğretmenler Doğum sonrası 24 aya kadar alınabilen aylıksız iznini parçalar halinde de kullanabilir.

 

Sonuç olarak; öğretmenler doğum sonrası ücretsiz iznini 24 aya kadar parça parça kullanabilir.Tabi burada şunu da unutmamalıyız ki parça parça kullanılan aylıksız izin 24 aya kadardır. Yani 24 aylık sürenin içinde kullanılabilir.

 

Ayrıca bu yazımdaki konuya idari hukuk ve mevzuat konusunda yol gösterici olan Memurdavalari com’ a teşekkür ederim. Dilerseniz @memurdavalaricom instagram hesabından bu ve benzeri konulardaki açıklayıcı yazıları takip ederek bulabilirisiniz.

Çok Okunanlar
YORUMLAR (3)
Ad Soyad * Güvenlik *

Sevda Türkgider - 18 Mayıs 2020 02:38

Müdürüm Bana tek seferde kullanabileceğimi söylemişti . Verdiğiniz bilgi için teşekkürler

Cemre sevgiel - 18 Mayıs 2020 02:37

Peki bu iki yıllık süre doğumdan hemen sonra mı başlıyor

Ayşe öğretmen - 18 Mayıs 2020 02:36

Bugünlerde en çok merak ettiğim konuydu

DİĞER MAKALELERİ - TÜM MAKALELERİNİ GÖR!
Öğretmenlik İlk Atamada 40 Yaş Sınırı Var Mı?

Sedat Değer yazdı 25.5.2020 16:43:15

Öğretmenlik İlk Atamada 40 Yaş Sınırı Var Mı?

Öğretmenlik İlk Atamada 40 Yaş Sınırı Var Mı?

2017 Yılında Atanan Sözleşmeli Öğretmenler 2020 Eş Özrü Atamasına Başvurabilir

Sedat Değer yazdı 23.5.2020 01:17:45

2017 Yılında Atanan Sözleşmeli Öğretmenler 2020 Eş Özrü Atamasına Başvurabilir

2017 Yılında Atanan Sözleşmeli Öğretmenler 2020 Eş Özrü Atamasına Başvurabilir

2016 Yılında Atanan Öğretmenler 2020 İl İçi ve İl Dışı Atamaya Başvuru Yapabilecekler

Sedat Değer yazdı 22.5.2020 18:26:54

2016 Yılında Atanan Öğretmenler 2020 İl İçi ve İl Dışı Atamaya Başvuru Yapabilecekler

2016 Yılında Atanan Öğretmenler 2020 İl İçi ile İl Dışı Atamaya Başvuru Yapabilecekler

Hangi İller Süre Şartı Aranmaksızın Tayin İstenebilen 23 İl Kapsamında

Sedat Değer yazdı 14.5.2020 13:58:25

Hangi İller Süre Şartı Aranmaksızın Tayin İstenebilen 23 İl Kapsamında

Hangi İller Süre Şartı Aranmaksızın Tayin İstenebilen 23 İl Kapsamında

Kadroya Geçen Sözleşmeli Öğretmenler de 23 İl’e Süre Şartı Aranmaksızın Tayin İsteyebilecek mi?

Sedat Değer yazdı 13.5.2020 18:27:49

Kadroya Geçen Sözleşmeli Öğretmenler de 23 İl’e Süre Şartı Aranmaksızın Tayin İsteyebilecek mi?

Kadroya Geçen Sözleşmeli Öğretmenler de 23 İl’e Süre Şartı Aranmaksızın Tayin İsteyebilecek mi?

Nisan ve Mayıs 2020 Ek Ders Puantajlarında 8. Sınıf Rehberlik Dersine 2 Saat Ek Ders Ödenir mi?

Sedat Değer yazdı 6.5.2020 15:32:41

Nisan ve Mayıs 2020 Ek Ders Puantajlarında 8. Sınıf Rehberlik Dersine 2 Saat Ek Ders Ödenir mi?

Nisan ve Mayıs 2020 Ek Ders Puantajlarında 8. Sınıf Rehberlik Dersine 2 Saat Ek Ders Ödenir mi?

SORU-CEVAP - SORU SOR!
İl Dışı Atamada 31 Aralık Tarihine Kadar Zorunlu Hizmeti Bitecek Öğretmenler Tüm Okulları Tercih Edilebilecekler mi

Yasemin Akyüz 23.5.2020 14:09:33 tarihinde sordu:

İl Dışı Atamada 31 Aralık Tarihine Kadar Zorunlu Hizmeti Bitecek Öğretmenler Tüm Okulları Tercih Edilebilecekler mi

İl İçi Atamaya Başvuru Yapan Öğretmen İl Dışı Atamaya Başvurabilir mi?

Metin hamurcu 21.5.2020 10:07:16 tarihinde sordu:

İl İçi Atamaya Başvuru Yapan Öğretmen İl Dışı Atamaya Başvurabilir mi?

Doğum sonrası ücretsiz izinde olan öğretmen eş durumu atamasına başvurabilir mi

Selver Kabukcu Turhan 19.5.2020 19:48:52 tarihinde sordu:

Doğum sonrası ücretsiz izinde olan öğretmen eş durumu atamasına başvurabilir mi

40 Yaş Üstü Olanlar Öğretmen Olarak Atanabilir mi?

Ismail uysal 19.5.2020 15:59:29 tarihinde sordu:

40 Yaş Üstü Olanlar Öğretmen Olarak Atanabilir mi?

İkisi de sözleşmeli öğretmen  olup kadroya geçen öğretmenlerin il dışı ve eş durumu atması

Hüseyin Humartaş 19.5.2020 04:37:48 tarihinde sordu:

İkisi de sözleşmeli öğretmen olup kadroya geçen öğretmenlerin il dışı ve eş durumu atması

İl Dışı Eş Özrü Atamasında Tüm İldeki Okullar Tercih Edilebilir mi?

BURAK KARA 12.5.2020 19:36:34 tarihinde sordu:

İl Dışı Eş Özrü Atamasında Tüm İldeki Okullar Tercih Edilebilir mi?