Sedat Değer Makaleler Soru Cevap Eğitimci Yazar Mevzuat Eğitim MEB Personel
Enson7Haber
Engelli Öğretmenlerin Zorunlu Hizmetleri
Bu soru 09 Mayıs 2017 00:00 tarihinde soruldu ve 1.079 kez okundu

Engelli Öğretmenlerin Zorunlu HizmetleriEngelli Öğretmenlerin Zorunlu Hizmet Sayılan Okullara Ataması Yapılabilir mi Görevlendirilebilir mi?

Bu soru 09 Mayıs 2017 00:00 tarihinde Sedat Değer tarafından cevaplandı

Engelli öğretmenler sahip oldukları özel durumlarından ötürü meri mevzuata göre zorunlu hizmet yükümlülüğünden muaf sayılırlar.Dolayısıyla engelli öğretmenlerin zorunlu hizmet yükümlülüğünden sayılan okullara atanmaları veya görevlendirilmesi kendileri istemedikçe yapılmaz,yapılmamalıdır.Şöyle ki ;

17 Nisan 2015 CUMA günü 29329 Sayılı resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği’nin Engelli öğretmenlerin ataması 10 maddesindeki esaslara göre yapılmaktadır.Ve ilgili hüküm incelendiğinde;

  1. Engelli öğretmenlerin atamaları, 2/1/2014 tarihli ve 2014/5780 sayılı Bakanlar Kurulu Kararıyla yürürlüğe konulan Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde yapılmakta.
  2. Engelli öğretmen adaylarının,atama kapsamında engellilik durumlarının başvurdukları alan itibarıyla öğretmenlik yapmaya elverişli olduğunu gösteren ve 30/3/2013 tarihli ve 28603 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Özürlülük  Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelikte belirtilen sağlık kurumlarından rapor almaları gerekir.
  3. İllere ve alanlara göre atama yapılacak engelli öğretmen sayıları ise Bakanlığa atama izni verilen kadro sayısı ile sınırlı olmak üzere ihtiyaç ve kadro durumu göz önünde bulundurularak Bakanlıkça belirleniyor.

Fakat engelli öğretmenlerin gerek ilk atamaları yapılırken gerek görevlendirmeleri yapılırken zorunlu hizmet yükümlülüklerinin yasal olarak bulunmadığı göz önünde bulundurulması gerekir.

Paylaş
Tweetle
Paylaş
BU SORUYA CEVAP VEREREK KATKIDA BULUN!
Ad Soyad * IP adresiniz
Cevabınız

Lütfen sorunuzu anlaşılır ve net olarak yazınız.

Güvenlik *
DİĞER SORULAR - SORU SOR!
Başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremez raporu

Fatih Serkan ay - 1.7.2020 19:48:35

Başkasının yardımı olmadan hayatını devam ettiremez raporu

erkek öğretmenlerin Saç konusu

Mahsum doğan - 1.7.2020 19:12:27

erkek öğretmenlerin Saç konusu

Zorunlu hizmetin 6 aydan az kalması durumu ve il dışı atama

mustafa şahin - 1.7.2020 16:58:37

Zorunlu hizmetin 6 aydan az kalması durumu ve il dışı atama

Yeni atanan öğretmen ne zaman eş durumu atamaya başvuru yapabilir?

Gül Vergili - 1.7.2020 14:42:23

Yeni atanan öğretmen ne zaman eş durumu atamaya başvuru yapabilir?

Eşi Vefat Eden Öğretmenin Zorunlu Hizmeti Ertelenmeye Devam Eder mi

Turan ARMAĞAN - 1.7.2020 01:57:35

Eşi Vefat Eden Öğretmenin Zorunlu Hizmeti Ertelenmeye Devam Eder mi

Öğretmen,Hem İl Dışı Hemde Eş Durumu Atamasına Başvurabilir mi

Kevser Alagöz - 29.6.2020 22:52:01

Öğretmen,Hem İl Dışı Hemde Eş Durumu Atamasına Başvurabilir mi

İl Dışından Sağlık Raporu Nasıl Alınır

Ismail tatlı - 29.6.2020 22:05:21

İl Dışından Sağlık Raporu Nasıl Alınır

Uzaktan Eğitim Sürecinde Ücretsiz İzinden Dönen Öğretmene Sene Sonu Seminer Ek Ders Ücreti Ödenir mi

Sultan Çelik - 29.6.2020 16:53:17

Uzaktan Eğitim Sürecinde Ücretsiz İzinden Dönen Öğretmene Sene Sonu Seminer Ek Ders Ücreti Ödenir mi

Şubat'ta Kadroya Geçecek Sözleşmeli Öğretmen Yarıyıl Tatili Mazeret Atamasına Başvuru Yapabilir mi?

Fatih Kurt - 29.6.2020 15:53:05

Şubat'ta Kadroya Geçecek Sözleşmeli Öğretmen Yarıyıl Tatili Mazeret Atamasına Başvuru Yapabilir mi?

Eş durumu ataması ve sigortanın başlama tarihi

Onur Ateş - 29.6.2020 03:22:11

Eş durumu ataması ve sigortanın başlama tarihi

İl Merkezine Seminer İçin Giden Öğretmene Yolluk-Harcırah Ödenir mi?

Arif Enliçay - 28.6.2020 11:08:47

İl Merkezine Seminer İçin Giden Öğretmene Yolluk-Harcırah Ödenir mi?

EŞ DURUMU ATAMASINDAN ÖNCE FARKLI İL'DE İŞE BAŞLAYAN EŞİN YANINA TAYİN İSTENEBİLİR Mİ

ALİ KURT - 27.6.2020 23:17:52

EŞ DURUMU ATAMASINDAN ÖNCE FARKLI İL'DE İŞE BAŞLAYAN EŞİN YANINA TAYİN İSTENEBİLİR Mİ