Sedat Değer Makaleler Soru Cevap Eğitimci Yazar Mevzuat Eğitim MEB Personel
öğretmen hakları ve hukuku 1
Yıllık izin, mazeret izni ve hastalık izninde geçen süreler zorunlu çalışma süresinden sayılır mı?
Bu soru 10 Mayıs 2017 02:45 tarihinde soruldu ve 2.551 kez okundu

Yıllık izin, mazeret izni ve hastalık izninde geçen süreler zorunlu çalışma süresinden sayılır mı?Yıllık izin, mazeret izni ve hastalık izninde geçen süreler zorunlu çalışma süresinden sayılır mı?

Bu soru 10 Mayıs 2017 02:53 tarihinde administrator tarafından cevaplandı

Yıllık izin ile mazeret izinde geçen sürelerin tamamı,hastalık iznin toplamda 6 ay’ı zorunlu çalışma süresinden sayılır.

Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 46. maddesinin 1. fıkra “d”  bendinde yazılı bulunan “657 sayılı Kanunun 102 nci, 103 üncü ve 104 üncü maddelerinde öngörülen izinlerin tamamı ile aynı Kanunun 105 inci maddesi gereğince verilen izinlerin toplamının altı ayı geçmeyen kısmı,”hükmü özellikle izin alan memurların izinde geçirdiği sürelerin zorunlu hizmet süresinden sayılacağını öngörmektedir.Devlet memurları kanunun 102. maddesi yıllık izni,103. maddesi yıllık iznin kullanılışın,104. maddesi mazeret iznini düzenleyen maddelerdir.Yani zorunlu hizmet yükümlülüğü öngörülen okulda görevli  idareci olan öğretmenlerin idareci iken almış oldukları yıllık izin süreleri ile öğretmenlerin kullanmış oldukları mazeret iznindeki sürelerin tamamı zorunlu hizmet süresinden sayılır.

Ayrıca 657 sayılı devlet memurları kanunun 105. maddesi de hastalık iznini düzenlediği için hastalık izni alan öğretmenlerin bu iznin toplamda en fazla 6 ay’ı zorunlu çalışma süresinden sayılır.

Paylaş
Tweetle
Paylaş
BU SORUYA CEVAP VEREREK KATKIDA BULUN!
Ad Soyad * IP adresiniz
Cevabınız

Lütfen sorunuzu anlaşılır ve net olarak yazınız.

Güvenlik *
DİĞER SORULAR - SORU SOR!
Eş Özrü ile Ataması Çıkmayan Öğretmen Ücretsiz İzin Alma Hakkı ve Süresi

Nursel - 19.1.2020 01:46:27

Eş Özrü ile Ataması Çıkmayan Öğretmen Ücretsiz İzin Alma Hakkı ve Süresi

İl Dışı Atandıktan Hemen Sonraki Eş durumu tayinine başvuru yapılabilir mi

Emine hılınç - 17.1.2020 15:38:11

İl Dışı Atandıktan Hemen Sonraki Eş durumu tayinine başvuru yapılabilir mi

Eş tayini

Vahap Gül - 17.1.2020 08:01:38

Eş tayini

23 ile tayin hakkı

Zehra nimet Dikicioğlu - 16.1.2020 18:05:56

23 ile tayin hakkı

Toplu sözleşme

Nimet DAŞLI - 16.1.2020 16:57:06

Toplu sözleşme

Norm Fazlası Öğretmen Belirlenirken Malul Gazi Yakını Öğretmene Pozitif Ayrımcılık Uygulanır mı

Ümit kırık - 16.1.2020 13:22:41

Norm Fazlası Öğretmen Belirlenirken Malul Gazi Yakını Öğretmene Pozitif Ayrımcılık Uygulanır mı

Eş durumu ve il içi atamaları

Ali Alkan - 16.1.2020 10:30:50

Eş durumu ve il içi atamaları

İl emri

Filiz Kurdoğlu - 15.1.2020 20:16:46

İl emri

Ozur grubu tayinlerinde Ilçe emri

Nilgün Dikmen - 15.1.2020 19:34:19

Ozur grubu tayinlerinde Ilçe emri

Özür grubu tayini

Erkam Arslan - 15.1.2020 12:55:42

Özür grubu tayini

Sigortalı eş mazeret atamasında aynı ilde çalışma süresi için bir sınır var mı?

Kenan kaplan - 14.1.2020 23:09:27

Sigortalı eş mazeret atamasında aynı ilde çalışma süresi için bir sınır var mı?

3 yıl şartı aranmadan 23 İL'e atanma 2020'de de uygulanacak mı

Handan - 14.1.2020 21:07:07

3 yıl şartı aranmadan 23 İL'e atanma 2020'de de uygulanacak mı