Sedat Değer Makaleler Soru Cevap Eğitimci Yazar Mevzuat Eğitim MEB Personel
öğretmen hakları ve hukuku 1
Zorunlu hizmet süresi
Bu soru 21 Temmuz 2019 18:57 tarihinde soruldu ve 786 kez okundu

Zorunlu hizmet süresi 2013 eylul de goreve basladim. 1/5 hizmet alanında çalışırken 1/6 hizmet alanina kasım ayından beri gorevlendirildim. Zorunlu hizmet surem kadromun olduğu okula göre mi yoksa geçici görevde olduğum okula göre mi işler?

Bu soru 22 Temmuz 2019 11:41 tarihinde administrator tarafından cevaplandı

Geçiçi görev ile başka bir okula görevlendirilen bir öğretmenin zorunlu hizmet süresinin hangi okula göre hesaplanacağı,

17 Nisan 2015 gün ve 29329 sayılı resmi gazetede yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 46. maddesinde açıkca belirtilmiştir;

*Belirttiğim maddenin "f" bendine  göre bir yıl içindeki başka bir okuldaki görevlendirmenin 90 günü kendi okuluna göre değerlendirilir.

*Ayrıca bu geçici görevlendirmenin 90 günü aşan süreleri ise görevlendirildiği okul olarak değerlendirilir.

Bu durumda ilk 90 günlük süre 1/5 hizmet alan ve bölgesi olan okulunuz,geriye kalan kısmı ise görevlendirildiğiniz okul olan 1/6 olan okulun süresi olarak değerlendirilir.

Not: Zorunlu hizmet görevini farklı okullarda yapan öğretmenler için sürenin nasıl hesaplanacağının açıklamasını ise ;

  http://www.sedatdeger.com/makale-7-zorunlu-hizmetini-farkli-bolgelerde-yapan-ogretmenin-zorunlu-hizmeti-nasil-hesaplanir.html

 

linkinde bulunan yazımda açıklmaştımki bu yazımı öncelikle okumanızı tavsiye ediyorum. Bu yazıyı okuduktan sonra da anlaşılacağı üzere zorunlu hizmet görevini farklı okullarda yapan öğretmenlerin zorunlu hizmet süresi son çalıştığı okul üzerinden hesaplanır.

Bu durumda iki ihtimaliniz oluşur;

1) Eğer devamlı 1/6 hizmet alan ve bölgesi olan okulda görevlendirilirseniz ve zorunlu hizmet sürenizin hesabında son çalıştığınız okul bu okul olursa 1/6 hizmet alan ve hizmet bölge kapsamında değerlendirilerek hesaplanması gerektiğini mütal etmekteyim.

2) Eğer asıl kadronuzun bulunduğu okula zorunlu en sonunda bile olsa geri dönerseniz zorunlu hizmet bitmeden en son görev yaptığınız okul 1/5 hizmet bölge ve alanı olan okul olacağı için toplam zorunlu hizmet süreniz 1/5 hizmet bölge ve alanı olarak değerlendirilmesi gerektiğini mütalaa etmekteyim.

Paylaş
Tweetle
Paylaş
BU SORUYA CEVAP VEREREK KATKIDA BULUN!
Ad Soyad * IP adresiniz
Cevabınız

Lütfen sorunuzu anlaşılır ve net olarak yazınız.

Güvenlik *
DİĞER SORULAR - SORU SOR!
Eş Özrü ile Ataması Çıkmayan Öğretmen Ücretsiz İzin Alma Hakkı ve Süresi

Nursel - 19.1.2020 01:46:27

Eş Özrü ile Ataması Çıkmayan Öğretmen Ücretsiz İzin Alma Hakkı ve Süresi

İl Dışı Atandıktan Hemen Sonraki Eş durumu tayinine başvuru yapılabilir mi

Emine hılınç - 17.1.2020 15:38:11

İl Dışı Atandıktan Hemen Sonraki Eş durumu tayinine başvuru yapılabilir mi

Eş tayini

Vahap Gül - 17.1.2020 08:01:38

Eş tayini

23 ile tayin hakkı

Zehra nimet Dikicioğlu - 16.1.2020 18:05:56

23 ile tayin hakkı

Toplu sözleşme

Nimet DAŞLI - 16.1.2020 16:57:06

Toplu sözleşme

Norm Fazlası Öğretmen Belirlenirken Malul Gazi Yakını Öğretmene Pozitif Ayrımcılık Uygulanır mı

Ümit kırık - 16.1.2020 13:22:41

Norm Fazlası Öğretmen Belirlenirken Malul Gazi Yakını Öğretmene Pozitif Ayrımcılık Uygulanır mı

Eş durumu ve il içi atamaları

Ali Alkan - 16.1.2020 10:30:50

Eş durumu ve il içi atamaları

İl emri

Filiz Kurdoğlu - 15.1.2020 20:16:46

İl emri

Ozur grubu tayinlerinde Ilçe emri

Nilgün Dikmen - 15.1.2020 19:34:19

Ozur grubu tayinlerinde Ilçe emri

Özür grubu tayini

Erkam Arslan - 15.1.2020 12:55:42

Özür grubu tayini

Sigortalı eş mazeret atamasında aynı ilde çalışma süresi için bir sınır var mı?

Kenan kaplan - 14.1.2020 23:09:27

Sigortalı eş mazeret atamasında aynı ilde çalışma süresi için bir sınır var mı?

3 yıl şartı aranmadan 23 İL'e atanma 2020'de de uygulanacak mı

Handan - 14.1.2020 21:07:07

3 yıl şartı aranmadan 23 İL'e atanma 2020'de de uygulanacak mı